środa, 29 stycznia 2014

APEX Listener na Tomcat-cie czyli powrót syna marnotrawnego

Nie wiem czy pamiętacie ale dawno dawno temu APEX Listener był głównie instalowany na Tomcat-cie. Tomcat w pierwszych wersjach APEX Listenerach był platformą pożądaną i wspieraną.


Lecz w pewnym momencie Oracle stwierdził, że Tomcat jako rozwiązanie nie Oracle-owe jest passé. W zamian wprowadził Glassfisha którego właśnie co wykupił. Glassfish od tamtego czasu był prowadzony w wersji komercyjnej jak i OpenSource,... korporacja i tu i tu dokładał grosza. Kilka lat minęło i stwierdzono na "górze" że coś im się nie zgadza.... no i podjęto decyzję: "Przestajemy sponsorować Glassfisha w wersji OpenSource". Co to oznacza ? A no tyle, że teraz we wszelkich dokumentach oficjalnych Oracle jest wzmianka, że wszystko co ma działać na Glassfishu tyczy się wyłącznie wersji komercyjnej. Czyli możemy zapomnieć o jakimś supporcie OpenSourcowej wersji..... co nie znaczy że nie będzie to działać...

Jednak, żeby to wszystko jeszcze bardziej zagmatwać Oracle stwierdził że w przypadku APEX Listenera,  do łask wraca Tomcat !
Efekty już widać. Oficjalna dokumentacja APEX Listenera wprowadza dział poświęcony instalacji na Tomcat-cie

Podsumowując nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Jak zamykali support Tomcat-a to byłem wściekły... trochę czasu upłynęło i stwierdziłem że Glassfish to świetny zamiennik. Teraz znowu muszę powrócić do korzeni.... za jakiś czas pewnie będę mógł to jakoś obiektywnie ocenić.... Poczekamy zobaczymy



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz