Podczas instalacji użyłem CentOS-a w wersji 7.5
Wymagania:
Minimum 1GB RAM zalecane 2GB
Minimum 10GB miejsca na dysku
Pamięć SWAP minimum 2GB lub dwykrotność pamięci RAM (należy wybrać mniejszą wartość)
Parametry kernela. Lista tutaj. Zbytnio się nimi nie musimy przejmować ustawią się same podczas instalacji.
Systemy operacyjne -> tutaj lista
Kroki instalacji
1. Instalację Oracle XE 18C wykonujemy z pozycji uzytkownika, który posiada możliwość uruchamiania programów jako sudo
2. Tworzymy folder install.
mkdr /install #wejscie do stworzonego flderu cd /install
3. Ze strony https://www.oracle.com/technetwork/database/database-technologies/express-edition/downloads/index.html pobieramy wersję instalacyjną Oracle Database 18c Express Edition for Linux x64
4. Pobieranie bazy prekonfiguracyjnej.
curl -o oracle-database-preinstall-18c-1.0-1.el7.x86_64.rpm https://yum.oracle.com/repo/OracleLinux/OL7/latest/x86_64/getPackage/oracle-database-preinstall-18c-1.0-1.el7.x86_64.rpm5. Instalacja pobranej bazy.
Chodzi o to, że przed instalacją system musi sprawdzić zależności i stan niezbędnych bibliotek w razie potrzeby je doinstalować. Dodatkowo paczka ta tworzy niezbędnych użytkowników i wymagane grupy.
yum -y localinstall oracle-database-preinstall-18c-1.0-1.el7.x86_64.rpm6. Właściwa instalacja.
yum -y localinstall oracle-database-xe-18c-1.0-1.x86_64.rpm7. Usuwanie pobranej wcześniej instalki
rm oracle-database-preinstall-18c-1.0-1.el7.x86_64.rpm rm oracle-database-xe-18c-1.0-1.x86_64.rpm8. Tworzenie i konfiguracja bazy
Jeżeli uruchomimy domyślną instalację to instalator zbuduje CDB o nazwie XE z dodatkową jedną PDB o nazwie XEPDB1 z listenerem nasłuchującym na porcie 1521 oraz Enterprise Managerem Express na porcie 5500
Jeżeli coś chcielibyśmy zmienić to w tym pliku /etc/sysconfig/oracle—xe–18c.conf można niektóre elementy dostosować.
Proponuję zastosować domyślną instalację. W tym celu uruchamiamy następującą komendę:
/etc/init.d/oracle-xe-18c configureW odpowiedzi dostajemy pytanie o hasło dla użytkowników SYS, SYSTEM i PDBADMIN. Tak więc wprowadzamy TAJNE_HASLO a następnie je potwierdzamy.
Po kilku minutach proces tworzenia i konfiguracji bazy się kończy
9. Podłączenie do bazy.
Aby tego dokonać użytkownik linuxowy z którego będzie próba podłączenia musi posiadać niezbędne zmienne środowiskowe. Aby je przypisać należy w terminalu wprowadzić następujące komendy:
export ORACLE_SID=XE export ORAENV_ASK=NO . /opt/oracle/product/18c/dbhomeXE/bin/oraenv ORACLE_HOME = [] ? /opt/oracle/product/18c/dbhomeXEDocelowo proponuję aby dodać do .bash_profile odpowiednie wpisy aby po restarcie komputera wszystko było ustawione.
export ORACLE_SID=XE export ORAENV_ASK=NO export ORACLE_HOME=/opt/oracle/product/18c/dbhomeXE . /opt/oracle/product/18c/dbhomeXE/bin/oraenv PATH=$PATH:$ORACLE_HOME/bin10. Ustawienie autostartu Oracle po restarcie systemu.
Jeżeli chcemy aby nasza baza wstawała wraz systemem należy włączyć odpowiedni serwis. W tym celu uruchamiamy następującą komendę:
systemctl daemon-reload systemctl enable oracle-xe-18c11. Próba podłączenia się do bazy przez SQLPLUS-a:
sqlplus sys/TAJNE_HASLO as sysdbaJeżeli widzisz znak zchęty sql> to znaczy że wszystko zostało poprawnie zrobione : )
Cześć, a jak zainstalować apex na centos 8. Walczę z tym i walcze i nie mogę. Odrzuca mi instalację bazy oracle
OdpowiedzUsuńHej
OdpowiedzUsuńNie instalowałem tego na wersji 8 CentOS-a. Możliwe że coś nie gra z bibliotekami. (trochę mało szczegółów napisałeś).
A tak przy okazji nie wiem czy wiesz ale CentOS w wersji 8 jest gorszą opcją w stosunku do wersji 7. Chodzi o to, że RedHat właściciel CentOS-a podjął decyzję aby zlikwidować CentOS-a w formie jaka istniała do tej pory. Wersję 8 będzie supportował tylko do końca 2021. Wersja 7 z tego co pamiętam ma być supportowana do 2024.